احترام به نظرات دیگران

« وشاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله »

« با مسلمانان در اداره امور مشورت کن ، و آن گاه که تصمیم گرفتی بر خدای توکل نما . »

سوره شوری ، آیه 38

یکی از اصول مهم دین مبین اسلام مشورت و استفاده از نظرات دیگران است و این امر موجب خلاقیت و پویایی و پیشرفت جامعه اسلامی می شود .

پیامبر اسلام محمد مصطفی ( ع ) با اینکه به سرچشمه وحی الهی متصل بود ، به فرمان خداوند از آرا و نظرات مسلمانان جهت اداره امور استفاده می نمود با نگاهی اجمالی به سیره ایشان می بینیم در حوادث سیاسی ، اجتماعی ، نظامی ، اداری و .... که در جامعه اسلامی رخ داد با دیگران مشورت می نمودند و گاهی نظراتی که حتی مخالف نظرشان بود می پذیرفتند و از نظر خود صرف نظر می کردند . مشورت چنان مقام والایی در شیوه ی اداره ی جامعه دارد که آنرا پس از اقامه نماز از ویژگیهای جامعه اسلامی نام برده اند .

خداوند در سوره شورا می فرماید : « آنان که ندای پروردگارشان را پاسخ گفته و نماز را بر پا می دارند ، و کارهایشان با شور و مشورت انجام می یابد . »

در سوره آل عمران ، آیه 159 می فرماید : « فاعف عنهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله »

« پس خطاهای آنان را عفو کن و برایشان طلب آمرزش کن و با آنها مشورت به عمل آور و پس از آن که خود تصمیم گرفتی با توکل به خدا ، کار را انجام ده »

شیخ طبرسی در مجمع البیان آورده است که یامبر ( ص ) فرمود : « هر کس برای انجام کاری با شخص دیگری که خبره ی کار باشد تبادل نظر کند ، به راه صحیح هدایت خواهد شد . »

/ 1 نظر / 157 بازدید