تاریخچه جنگ نرم در قرآن مجید

 

از دیر باز این شیوه ی جنگی مورد استفاده قرار گرفته و همواره از سوی انسان ها در جنگ به عنوان یک ساز و کار مناسب ، مؤثر و به مراتب کم هزینه مورد توجه بوده است . تنها تفاوتی که می توان در میان جنگ های نرم در طی دوران گذشته تا عصر حاضر یافت تفاوت در ابزارها و روش های ان است و اصولا بهره گیری از هر نوع ابزاری در جنگ نرم بر این پایه و محور قرار می گیرد که بر اندیشه و احساسات مخاطب تأثیر گذاشته و او را مرعوب خود سازد و بی آن که واکنشی از خود نشان دهد تسلیم دشمن شده و در مسیر خواسته های او گام بردارد .

از دیدگاه قرآن جنگ نرم از لحظه ی سرکشی و بیرون راندن شیطان از درگاه خداوند آغاز گردیده و « الی یوم الوقت المعلوم » ادامه خواهد  داشت . پیشینه ی جنگ نرم به آغاز تقابل حضرت آدم ( ع ) و حضرت حوا ( س ) با شیطان بر می گردد . شیطان در گمراه نمودن انسان از همه ی امکانات و راهکارهای خود نظیر سیاست در کمین ، سیاست گام به گام ، سیاست پیگیری مداوم و سیاست هجوم جمعی و همه جانبه و افراد جنی و انسی خود استفاده می کند . « من شر الوسواس الخناس الذی یوسوس فی صدورالناس من الجنه والناس » [1] آن چه در این میان جلب توجه می نماید پیچیده تر شدن جنگ نرم در گذر زمان است . در زمان پیامبر ( ص ) شیطان از همه تجربیات و ابزارهای خود برای مقابله با پیامبر ( ص ) و اصحابش استفاده می نماید .

 خداوند در قرآن مجید وجود جنگ نرم و تلاش خزنده و آرام دشمن را برای راه اندازی آن را به مؤمنان هشدار می دهد و فرماندهان و سردمداران جنگ نرم را معرفی می نماید و سرانجام راههای مبارزه با آن و همچنین چگونگی در امان ماندن از نتایج شوم جنگ نرم را به ما نشان می دهد . از دیدگاه قرآن شیطان منشاء تمام دشمنی ها و دسته بندی ها ، جناح سازی ها و مدیریت پنهان جریان باطل در برابر انبیاء و اولیاء الهی بوده است و هدف او راهبری و پیشبرد بشریت به سوی ظلم و فساد و جلوگیری از تحقق رخداد ظهور مهدی ( عج ) بوده است .

کفار همیشه تمام راه های ممکن را علیه مؤمنان استفاده کرده اند . بنابراین قرآن در آیات جهاد و دفاع موضعگیری سختی علیه دشمنان دارد . مشرکان و منافقان در جنگ نرم هر چند از ابزار غیر خشونت آمیز استفاده می کنند اما همان اهداف سلطه گری خود را دارند .


 سوره ناس آیات 4 تا 6[1]

/ 2 نظر / 107 بازدید
Estekhdam Center

مرجع آگهی ها و اطلاعات استخدامی با قرار دادن کد زیر در قالب وبلاگ خود مخاطبان خود را از آخرین اطلاعات استخدامی کشور مطلع سازید <script language="javascript" src="http://www.estekhdamcenter.ir/Box/BoxCreate.js"></script> کد فوق را در قسمت کد های اختصاصی وبلاگ خود کپی نمایید. http://www.estekhdamcenter.ir گزیده ای از آخرین مطالب تمدید مهلت رای گیری انتخابات اينترنتي نمایندگان موسسات آموزش عالی آزاد چگونه در محل کار ابتکار عمل نشان دهیم استخدام شرکت تهویه سام استخدام شرکت مهندسین مشاور ژئوتکنیک استخدام پرستار در مرکز درمانی لقمان حکیم استخدام سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف استخدام حسابدار در شرکت بیناس پایا انرژی استخدام متخصص در شرکت مشاوران کسب و کار الست استخدام یک شرکت تولیدی در زمینه فولاد استخدام یک شرکت فعال در حوزه ساخت تجهیزات نفت و گاز استخدام یک گروه صنعتی در مشهد نتایج آزمون استخدام وزارت امور خارجه آگهی استخدام یک شرکت طراحی ، تولیدی معتبر آگهی استخدام یک شرکت پیمانکاری آگهی است

ف.ف

[تایید]